tłumaczenie tekstu Dirka Van den Abeele'a ze strony http://www.agapornis.be/:
PRODUKCJA EUMELANINY I FEOMELANINY
W skórze naszych ptaków znajdują się komórki odpowiedzialne za produkcję eumelaniny i feomelaniny. Zwane są melocytami lub komórkami pigmentowymi. W tych komórkach, a dokładniej w reticulum endoplasmatycznym produkowane są matryce ziarenek pigmentu. Te bezbarwne matryce białkowe składają się z co najmniej czterech innych białek. Zakończenie produkcji tych bezbarwnych matryc inicjuje reakcję chemiczną dzięki pewnemu enzymowi .Enzym jest substancją, która ma konkretne zadanie, w tym przypadku musi uruchomić reakcję chemiczną, która da matrycom czarny kolor ( synteza pigmentu ). Tym enzymem jest tyrozynaza. Podczas reakcji chemicznej możemy otrzymać dwa produkty: eumelaninę lub feomelaninę. Kiedy podczas procesu przemiany enzymu cysteina zostaje przyłączona do dopachinonu ( sygnał pochodzi z zewnątrz melanocytu, a mianowicie z pęcherzyka pióra ) powstaje feomelanina zamiast eumelaniny. Kiedy proces przebiega prawidłowo i czarne kryształy są w pełni rozwinięte enzym miozyna (transportujący) wkrapla kryształy poprzez długie dendryty do pióra.
Poniżej przedstawiam schemat reakcji tworzenia eumelaniny i feomelaniny:
zamieszczony na końcu tematu
U ptaków enzym tyrozynaza składa się z 529 różnych aminokwasów zawierających 3 różne zasady. Możemy wnioskować, że iloczyn 529x3 daje 1587 różnych zasad odpowiedzialnych za kompletny proces.
Skomplikowany system sprawia, że mogą zdarzać się błędy podczas powielania DNA podczas różnych podziałów komórkowych. Kiedy coś pójdzie nie tak z jedną z tych zasad podczas powstawania enzymu tyrozynazy, działanie jej będzie inne niż normalnie, co w konsekwencji spowoduje zmianę jakości eumelaniny. Również kiedy błędy zdarzają się w produkcji miozyny ( enzym transportujący ), rezultatem będą zaburzenia procesu osadzania eumelaniny w samym piórze.
Najważniejsze mutacje:
Możemy dokonać dalszego podziału wszystkich mutacji eumelaniny na 3 główne kategorie:
1 Różne formy albinizmu ( jakościowa redukcja ) jak fallow i ino.
2 Rozcieńczenie barwnika ( ilościowa redukcja ) jak dilute i edged.
3 Leucyzm ( całkowity brak ciemnych barwników ) jak recesywny i dominujący szek.
ALBINIZM LUB JAKOŚCIOWA REDUKCJA
Najbardziej znanymi; kiedy mówimy o mutacjach eumelaniny; są formy ino. U nierozłączek mamy wiele form ino, mianowicie SL ino albinizm (sprzężony z płcią), recesywny albinizm (NSL ino – nie sprzężony z płcią) oraz fallow.
W przypadku recesywnego albinizmu obserwujemy znikomą syntezę pigmentu. Co spowodowane jest produkcją bezbarwnych matryc. Te puste matryce deponowane są w piórach. To zjawisko nazywamy albinizmem negatywnej tyrozynazy (TYR-neg).
Ten proces zachodzi również w mutacji brązowej fallow (typ 1 mutacji fallow), ale jest mniej istotny. W tym przypadku aktywność tyrozynazy jest tylko częściowo mniejsza, co prowadzi do powstania pigmentu gorszej jakości. W albinizmie sprzężonym z płcią pojawiają się poważnie zniekształcone i nierozwinięte matryce. Działalność tyrozynazy nie jest zredukowana, przeciwnie u SL ino jest 2,5 razy aktywniejsza niż u standardowych osobników, ale ponieważ matryce są zbyt małe nie ma to żadnego znaczenia. Ten typ nazywamy albinizmem pozytywnej tyrozynazy (TYR-pos).
W obu przypadkach matryce w melanosomach zostały wyprodukowane. W mutacji NSL ino są produkowane w normalnych ilościach, ale są bezbarwne lub prawie bezbarwne. Natomiast w SL ino matryce są właściwie czarne, ale poważnie zniekształcone, zbyt małe i jest ich niewiele. Miozyna odgrywa rolę przekaźnika matryc do piór. Tak więc pióra nie są puste, ale zawierają bezbarwne, małe i zniekształcone matryce. Nie obserwuje się widocznej dla oka produkcji eumelaniny w przypadku skrajnego albinizmu, jednakże pod mikroskopem elektronowym jesteśmy wstanie stwierdzić jej obecność.
U mutacji blada fallow (2 typ fallow) także widzimy spadek jakości matryc. Rezultatem jest gorsza jakość eumelaniny.
Inną możliwością jest sytuacja, w której kolor podczas syntezy pigmentu nie będzie zupełnie czarny. Ma to miejsce w przypadku mutacji cynamonowej. U ptaków cynamonowych obserwujemy, że podczas produkcji eumelaniny zawodzi końcowy etap. Wskutek czego otrzymujemy brązową eumelaninę. Matryce mają normalny kształt, tylko kolor jest inny, nie przekształcony w czarny. Teorię, że mutacja cynamonowa jest wynikiem brązowej feomelaniny należy włożyć między bajki. Mutacja cynamonowa nie ma nic wspólnego z feomelaniną, na schemacie pokazanym powyżej widzimy, że mamy do czynienia z dwoma różnymi procesami.
Wszystkie te formy możemy zaliczyć jako formy jakościowej redukcji pigmentu. Mutacje albinosów związane są z ulegającymi mutacji allelami umiejscowionymi geometrycznie, które biorą udział w procesie melanizacji wliczając w to metabolizm i budowę melanosomów. Typowa mutacja albinosów w porównaniu z innymi mutacjami ma zredukowaną zdeponowaną eumelaninę zarówno w tkankach ciała jak i piórach.. Innymi słowy: one tracą eumelaninę w oczach, skórze, nogach i palcach, dziobie i pazurach. Chociaż niektóre ptaki tej mutacji mają ciemne oczy w wieku dojrzałym, to po wylęgnięciu wszystkie mają zredukowany kolor oczu. Ziarnka eumelaniny u tych mutacji są strukturalnie zmienione. Zmiana zależy od funkcji związanej z lokalizacją (genu), ale w każdym razie jest to zmiana jakościowa.
ROZCIEŃCZENIE PIGMENTU ALBO REDUKCJA ILOŚCIOWA
Mamy do czynienia z tak zwanym rozcieńczeniem pigmentu lub ilościową redukcją eumelaniny. Spowodowane jest to wadą transportu eumelaniny, należy sprawdzić dendryty i miozyna normalnie uczestniczą w transporcie czy też nie.
Wszystkie ziarna eumelaniny są dobrze rozwinięte, ale nie wszystkie z jakiegoś powodu trafiają do piór. Tak się dzieje w przypadku mutacji dilute i edged. Inną możliwością jest, że coś idzie źle podczas transportu normalnie ukształtowanych ziaren, co obserwujemy na przykładzie mutacji dilute. Tu widzimy, że u mutacji dilute, kiedy utworzona eumelanina zostaje wprowadzona do piór, różne ziarna eumelaniny łączą się ze sobą. To zjawisko prowadzi do powstania tak zwanych makro melanosomów lub olbrzymich ziaren. Mówimy wtedy o zmianie ilościowej eumelaniny. Na tkanki ta mutacja nie ma wpływu. Proces osadzania eumelaniny w oczach, skórze i innych tkankach różni się od procesu zachodzącego w piórach. Upraszczając: mutacja ta nie wpływa na rozmieszczenie eumelaniny w skórze.
LEUCYZM
Na końcu leucyzm. Z leucyzmem stajemy twarzą w twarz między innymi u różnych typów mutacji szeka. To w rzeczywistości nie ma nic wspólnego z tyrozynazą, ani z deponowaniem matryc czarnego koloru. Powód tkwi w komórkach grzebieni nerwowych ( powstają z nich melanoblasty – komórki macierzyste melanocytów), w migracji melanoblastów do skóry. W przypadku leucyzmu widzimy, że na pewnych odcinkach skóry melanocyty są prawie nieobecne. Kiedy te komórki są nieobecne w skórze wtedy nie ma możliwości przeniesienia barwnika na te obszary. U recesywnego szeka mamy do czynienia z wadą dystrybucji komórek pigmentu z grzebienia nerwowego, miejsca gdzie powstają melanoblasty. W konsekwencji zbyt mało melanocytów dostaje się do skóry. Enzym miozyna może działać poprawnie ale i tak jest tam zbyt mało melanocytów by dostarczyć wystarczającą ilość pigmentu – tak aby pióra miały swoją normalną barwę.
U dominującego szeka, pewne części skóry są genetycznie zmienione w taki sposób, że melanocyty są niezdolne do zagnieżdżenia się tam, a nawet obumierają. Możemy zaobserwować u szeka obszary piór całkowicie pozbawione matryc. Nazywamy je obszarami pozbawionymi melaniny. Są puste, nie mają nawet jakiegokolwiek melanosomu zawierającego bezbarwne matryce.
Reasumując, możemy przypuszczać, że są w zasadzie trzy metody na usunięcie lub zmianę eumelaniny.
Uszkodzenie metabolizmu produkcji eumelaniny prowadzi do albinizmu.
Uszkodzenie w sterowaniu ziaren eumelaniny do dudki pióra powoduje rozcieńczenie pigmentu.
Uszkodzenie mechanizmu transportu komórek odpowiedzialnych za produkcję eumelaniny prowadzi do leucyzmu
Aby była rzecz jasna to dotyczy tylko produkcji i sposobu deponowania eumelaniny. Eumelanina i feomelanina to dwie zupełnie inne sprawy. Jak widać na schemacie istnieje wielka różnica w produkcji eumelaniny i feomelaniny.
W celu wyjaśnienia pokażę różnice między nimi:
Eumelanina
1 bezbarwna matryca zostaje utworzona w reticulum endoplasmatycznym melanocytu
2 wtedy enzym tyrozynaza rozpoczyna syntezę barwnika
3 nie ma żadnej przemiany synteza barwnika trwa
4 utworzona eumelanina jest czarna, ziarna są okrągłe, owalne, prostokątne, a nawet iglaste
5 eumelanina bieleje w bezpośrednim świetle słonecznym
6 eumelanina nie rozpuszcza się w roztworach alkalicznych
Feomelanina
1 bezbarwna matryca zostaje utworzona w reticulum endoplasmatycznym melanocytu
2 wtedy enzym tyrozynaza rozpoczyna syntezę barwnika
3 sygnał genetyczny, który reguluje przemianę pochodzi z zewnątrz melanocytu
4 utworzona feomelanina ma czerwono -brązowy kolor i amorficzny kształt
5 feomelanina nie bieleje w bezpośrednim świetle słonecznym
6 feomelanina rozpuszcza się w roztworach alkalicznych
Jeżeli dochodzi do mutacji w procesie produkcji eumelaniny to fenotypowo pióra wyglądają ma wybielone, ale jak można zauważyć cały proces jest trochę bardziej skomplikowany. Aby określić co jest specyficzne dla danej mutacji musimy określić co dokładnie dzieje się z eumelaniną w połączeniu z genotypem (genetyczne tło). Tylko w ten sposób będziemy wstanie określić poprawną nazwę mutacji. Kiedyś zdarzało się, że ludzie przypadkowo nazywali daną mutację. Działo się to z powodu podobieństwa lub atrakcyjnej komercyjnie nazwy. To jest całkowicie niedopuszczalne. Nie zapominajmy, że jest wiele oficjalnych, naukowych nazw ogólnie dostępnych i jeśli chcemy by nasze hobby traktowano poważnie, musimy stosować poprawne i profesjonalne metody.
Produkcja eumelaniny, a mutacje barwne nierozłączek
Moderatorzy: wojtek, GoldAngelo, Boguśka, Grzegorz, misia458, Krysia-, WOJTEKZ
Wróć do „-Żywienie-zdrowie-hodowla nierozłączek”
Przejdź do
- Sprawy administracyjne
- ↳ -Ogłoszenia Administratora Forum-
- ↳ Sprawy dotyczące wyglądu, tematów oraz prawidłowości działania forum
- ↳ Kosz
- ↳ Nowe pomysły użytkowników forum
- ↳ Materiały pomocnicze dla użytkowników forum
- ↳ Kupię
- ↳ Sprzedam
- ↳ Oddam-zamienię-
- -Srednie i małe papugi-
- ↳ Aleksandretty ( Psittacula )
- ↳ -Aleksandretty-gatunki z rodzaju (psittacula)-
- ↳ -Pokarmy i żywienie Aleksandrett-
- ↳ -Klatki woliery i szklarnie dla aleksandrett.
- ↳ Zdrowie aleksandrett i opieka nad nim
- ↳ Zachowanie aleksandrett.
- ↳ -Hodowla i Rozmnażanie Aleksandrett-(psittacula)-
- ↳ -Mutacje aleksandrett
- ↳ Papuga czerwonoskrzydła (krasnopiórka)
- ↳ Żywienie-zdrowie-hodowla papug czerwonoskrzydłych
- ↳ Inne tematy - krasnopiórka czerwonoskrzydła
- ↳ Rozella
- ↳ -Żywienie-zdrowie-hodowla rozelli
- ↳ -Pozostałe tematy dotyczące gatunku rozella
- ↳ Afrykanka ognistobrzucha, Senegalka ( Poicephalus senegalus )
- ↳ -Zywienie-zdrowie-hodowla senegalek
- ↳ -Pozostałe tematy dotyczące senegalek
- ↳ -Księżniczki Walii-
- ↳ -Zywienie-zdrowie-hodowla-Księżniczki Walii
- ↳ -Pozostałe tematy dotyczące gatunku"KSIĘZNICZKI WALII"
- ↳ -Barrabanda-
- ↳ -Zywienie -zdrowie- hodowla-barrabandy
- ↳ -Pozostałe tematy dotyczące gatunku barrabanda
- ↳ Świergotka
- ↳ Żywienie-zdrowie-hodowla świergotek
- ↳ Pozostałe tematy dotyczące świergotek
- ↳ Nierozłączka
- ↳ -Żywienie-zdrowie-hodowla nierozłączek
- ↳ -Pozostałe tematy dotyczące nierozłączek
- ↳ Modrolotka
- ↳ Żywienie-zdrowie-hodowla modrolotek
- ↳ Pozostałe tematy dotyczące modrolotek
- ↳ Łąkówka / lilianka (borka)
- ↳ Żywienie-zdrowie-hodowla łąkówek / lilianek
- ↳ Pozostałe tematy dotyczące łąkówek / lilianek
- ↳ Nimfa
- ↳ -Żywienie-zdrowie-hodowla nimf
- ↳ -Pozostałe tematy dotyczące nimf
- ↳ Falista
- ↳ -Żywienie-zdrowie-hodowla papużek falistych
- ↳ -Pozostałe tematy dotyczące papużek falistych
- ↳ Konura
- ↳ -Żywienie-zdrowie-hodowla Konury
- ↳ -Pozostałe tematy dotyczące Konury
- ↳ Mniszki nizinne i górskie
- ↳ -Żywienie-zdrowie-hodowla Mniszek
- ↳ -Pozostałe tematy dotyczące Mniszek
- ↳ Rudosterka
- ↳ Żywienie-zdrowie-hodowla Rudosterek
- ↳ -Pozostałe tematy dotyczące Rudosterek
- ↳ Katarzynka
- ↳ Żywienie-zdrowie-hodowla Katarzynek
- ↳ -Pozostałe tematy dotyczące Katarzynek
- ↳ Pozostałe gatunki
- ↳ Żywienie-zdrowie-hodowla
- ↳ Pozostałe tematy
- ↳ Lorysa górska
- ↳ -Żywienie-zdrowie-hodowla Lorysy górskiej
- ↳ Pozostałe tematy dotyczące Lorysy górskiej
- ↳ Papuga Królewska-Szkarłatka
- ↳ Papuga Królewska -Szkarłatka
- ↳ Papuga Królewska -Szkarłatka
- -Duże papugi-
- ↳ Ara
- ↳ -Zywienie-zdrowie-hodowla- Ary
- ↳ -Pozostałe tematy dotyczące danego gatunku"ARY"
- ↳ Gatunki
- ↳ Żako kongijskie (Psittacus erithacus)
- ↳ -Charakterystyka Zako-
- ↳ -Nauczmy się rozumieć nasze żako-( dzikie i ręcznie karmione)-
- ↳ -Zakup transport- oswajanie i socjalizacja żako-
- ↳ -Osiedlanie ptaków w nowym miejscu-
- ↳ -Rozmnażanie i pielęgnacja/ hodowla domowa-
- ↳ -Jak nauczyc mówić naszą "Zako"-
- ↳ -Żywienie papug żako-
- ↳ -Troska o zdrowie/pierwsza pomoc-
- ↳ Kakadu
- ↳ -Zywienie-zdrowie-hodowla-kakadu
- ↳ -Pozostałe tematy dotyczące danego gatunku"KAKADU"
- ↳ -Amazonki-
- ↳ -Zywienie-zdrowie-hodowla-amazonki
- ↳ -Pozostałe tematy dotyczące danego gatunku"AMAZONKI"
- ↳ Lora
- ↳ -Żywienie-zdrowie-hodowla Lory
- ↳ -Pozostałe tematy dotyczące Lory
- Ptaki Egzotyczne / ozdobne-
- ↳ Miękkojady
- ↳ Ziarnojady / wróblowe - ( Passeriformes )
- ↳ -Grzebiące-
- ↳ -Szponiaste-
- ↳ -Blaszkodziobe-
- ↳ -Ptaki ozdobne -"astryldy"-
- ↳ Gołębie
- -Ogólnie o papugach i innych ptakach-Papugi w internecie-
- ↳ Żywienie papug.
- ↳ -Choroby papug-
- ↳ -Genetyka papug-
- ↳ -Oswajanie-zabawy-socjalizacjia papug-
- ↳ -Pomieszczenia dla papug
- ↳ -Akcesoria pomocnicze dla papug-
- ↳ -Zakup ptaków-
- ↳ -Transport ptaków-
- ↳ -Ustawy Prawne-
- ↳ Dokumenty, wnioski, zestawienia itp.
- ↳ -Wystawy ptaków-
- ↳ -Książki/Artykuły-
- ↳ -Zaproszenia-wywiady-znane postacie-
- ↳ -Ogólnie o wszystkim związanym z ptakami
- ↳ Ważniejsze adresy, komentarze do stron internetowych
- ↳ Wycieczki, spotkania i ogrody zoologiczne
- ↳ -papugi po przejściach i urazach psychicznych-
- ↳ Sklepy zoologiczne-giełdy-targowiska-hodowle
- Lekarze zajmujący się ptakami
- ↳ Polecam lekarza
- My - nasze zwierzęta - nasze zaintersowania - inne tematy - konkursy - Offtopic
- ↳ -Poznajmy się-
- ↳ -Rozmaitości-Hodowane przez nas ptaki-oraz inne zwierzeta-}
- ↳ -opowieści-historie-Mity i Fakty-
- ↳ -Nasze prywatne galerie-
- ↳ -Ciekawe strony, fora, itp.-
- ↳ -Offtopic-
- ↳ -Filmiki-zdjęcia-animacje-
- ↳ -Przepisy kulinarne-
- ↳ -Różne INNE tematy-
- ↳ Konkursy
- ↳ Polecam
- ↳ Nie polecam
- ↳ Szukam hodowcy
- ↳ Kącik wędkarza
- ↳ Ogólnie o wędkarstwie
- ↳ Sprzęt wędkarski
- ↳ Łowiska
- ↳ Osiągnięcia łowieckie
- Polecamy - Linki
- ↳ Fora internetowe
- ↳ Forum Gosi
- ↳ Barabanda
- ↳ Kanarki - Wortal Jacky & Mark
- ↳ Strony związkowe
- ↳ Polska Federacja Ornitologiczna
- ↳ PZHKiPE Rybnik
- ↳ PZHKIPE Racibórz
- ↳ KSHKiPE
- ↳ Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków
- ↳ ŁSHKiPO
- ↳ Polski Związek Ornitologiczny
- ↳ PZHKiPE
- ↳ Sklepy internetowe
- ↳ Karusek
- ↳ http://www.hodowlapapug.pl
- ↳ Strony o papugach i ptakach egzotycznych
- ↳ http://www.hodowlapapug.com
- ↳ http://www.moje-papugi.pl
- ↳ http://papousci.chovzvirat.com/uvodni-strana.html
- ↳ http://www.arek-papugi.eu/
- ↳ www.hodowla-papug.zjawa.com
- ↳ www.parkpapug.pl
Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość